Senát v minulém týdnu schválil další z novel zákoníku práce, a to s účinností od 1. srpna 2024.
Ačkoliv byla nejvíce diskutovaná novinka součástí tzv. flexinovely s plánovanou účinnosti od 1. ledna2025, prostřednictvím pozměňovacího návrhu se dostala již do této dřívější novely. Jde o možnost zaměstnance sjednat písemně se zaměstnavatelem dohodu, že si zaměstnanec může sám rozvrhovat pracovní dobu do směn. Zákonodárce dává tuto možnost jak zaměstnancům v pracovním poměru, tak i tzv. dohodářům, současně aniž by činil rozdíl mezi zaměstnanci vykonávajícími práci na pracovišti a mimo něj (například z domova). Určující pro nastavení podmínek rozvržení pracovní doby by měla být dohoda mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, vždy za předpokladu dodržení podmínek vyplývajících ze zákona, například maximální délky směny 12 hodin. Průměrná pracovní doba zaměstnance pak bude muset být naplněna ve vyrovnávacím období zaměstnavatele. Pro případ čerpání dovolené či vyslání na pracovní cesty se uplatní záložní rozvrh pracovní doby stanovený zaměstnavatelem.
Zaměstnavatelé pak jistě uvítají i další novinku, kterou je zrušení povinnosti vyhotovovat písemný rozvrh čerpání dovolené.
Mimo jiné se pak změní i způsob určení minimální mzdy, neboť se nově zavádí valorizační mechanismus. Výpočet minimální mzdy se bude odvíjet od vyhlašované predikce průměrné hrubé měsíční nominální mzdy a koeficientu stanoveného vládou. Výše minimální mzdy pronásledující rok bude vyhlašována ve Sbírce zákonů každý rok vždy nejpozději do 30. září.
Autor: Klára Šmídová, Nathalie Hofmanová